Technická podpora Fresh

Informácie o pravidelnej údržbe rekuperačnej jednotke

Manuály k stiahnutiu

Voľne stiahnuteľné manuály a príručky k rekuperačným jednotkám Fresh

Video manuály

Krátke video návody k vzduchotechnickým produktom Fresh.

Najčastejšie kladené otázky

Prečítajte si najčastejšie otázky a odpovede k starostlivosti o rekuperačné jednotky.

Často kladené otázky

Zostavili sme zoznam odpovedí na najčastejšie otázky.

Vetracia jednotka s rekuperáciou vháňa čerstvý vzduch do Vášho obydlia, preto je potrebné ju udržiavať v čistom a funkčnom stave. Ako užívateľ jednotky si pre zlepšenie kvality vzduchu v dome môžte pravidelne kontrolovať filtre v jednotke, a podľa potreby ich vymeniť. Tak isto môžte vnútro jednotky opatrne vytrieť jemne navlhčenou utierkou. Vyhnite sa ale elektronickým častiam jednotky a motorom, a vždy jednotku kontroluje len ak je odpojená od elektrického prúdu. 
Dôkladnejšiu dezinfekciu jednotky a jej častí vždy prenechajte odborníkom, ktorý Vám jednotku namontovali. 

Filtre odporúčame vizuálne skontrolovať aspoň raz za tri mesiace, a vymeniť obe filtre minimálne raz do roka. Aj keď sa filtre nemusia zdať znečistené prachom, môžu obsahovať baktérie a roztoče. Je dôležité uvedomiť si tiež v akom prostredí sa jednotka používa a príslušne k tomu si určiť frekvenciu výmeny filtrov. Samotná výmena filtrov je jednoduchá a zvládne ju aj bežný užívateľ. Po otvorení predného krytu jednotky sa filtre jednoducho vysunú von, a nové filtre sa zasunú na ich miesto. 

Áno, celá škála rekuperácií Fresh má štandardne elektrický dohrev vzduchu, automaticky regulovaný riadiacim systémom jednotky. Náročnejší užívatelia si môžu jednotky dopojiť o vodný dohrev, alebo vodný chladič.

Vďaka konektoru Modbus priamo na obvodovej doske jednotky Fresh FRX sa dá jednotka napojiť do inteligentnej elektroinštalácie. Prepracovanosť detailov Vám umožnuje ovládať a monitorovať každý parameter jednotky, či už ide o výkon vetrania, ohrevu vzduchu či chladenia.

Rekuperačné jednotky Fresh patria medzi najtichšie jednotky v svojej kategórii. Ich hlučnosť pri výkone 540m3/hod je iba 40dB, čo je hluková hodnota bežného šumu v domácom prostredí.

Akýkoľvek predohrev, či už zemný kolektor, alebo elektrická špirála, je pre správny chod jednotky, a správnu funkčnosť rotačného tepelného výmenníka nežiadúci. 

Pri niektorých jednotkách je možné dokúpiť si vodný ohrev, ale aj chladič. Ide o dva rozdielne produkty. Teleso vodného chladiča je zaizolované, aby sa na jeho povrchu netvoril kondenzát. Má otvor na vyvedenie vytvoreného kondenzátu z vnútra. A priemer vodného potrubia v radiátore je väčší ako pri ohreve. 

Áno, je možné využiť  vodný chladič na ohriatie privádzaného vzduchu v zimných mesiacoch. Záleží len akú teplotu vody privediete do chladiaceho telesa.

Nie, pri chladení vzduchu treba brať do úvahy tvorbu kondenzátu. Vodný ohrev, nieje zaizolovaný a nemá spravený vývod kondenzátu, čo znemožňuje jeho použitie na chladenie vzduchu. 

Sada vodného dohrevu, alebo chladenia je predávaná ako nadštandardný doplnok pre rekuperáciu Fresh. Táto sada sa dodáva s kompletným príslušenstvom pre dokonalý chod a reguláciu ohrevu/chladenia, ktoré obsahuje samotný chladič/ohrev, tesnú klapku, zmiešavací ventil, aktuátor a servo pohon. 

Funkcia “krb” po aktivácii zmení pomer výkonu motorov vo Vašej rekuperačnej jednotke na určitý čas tak, aby sa v dome vytvoril jemný pretlak. To Vám uľahčí rozloženie ohňa v krbe a zabráni nechcenému podsávaniu dymu do domácnosti.

Áno, do riadiacej dosky jednotky Fresh je možné zapojiť čidlo vlhkosti, či už potrubné, alebo priestorové, na základe ktorého hodnôt si bude jednotka regulovať výkon vetrania. 

Áno, do riadiacej dosky jednotky Fresh je možné zapojiť čidlo hodnoty CO2, či už potrubné, alebo priestorové, na základe ktorého hodnôt si bude jednotka regulovať výkon vetrania. 

Áno, všetky jednotky Fresh sú dôkladne zaizolované tak, aby sa mohli namontovať aj do nevykurovaného priestoru, ako napríklad krov, alebo garáž či pivnica. Je však potrebné myslieť na akýkoľvek doplnok obsahujúci vodu. Teda prídavný vodný ohrev/chladič vzduchu a všetky jeho časti musia byť dôkladne zaizolované aby v zimných mesiacoch nedošlo k mrznutiu vody v systéme. 

Vďaka štandardnej nástennej regulácii sa dá rekuperácia Fresh naprogramovať na každý deň v týždni podľa požiadaviek a potrieb obyvateľov domu na presné hodiny.

Áno jednotky Fresh majú štandardne letný bypass. V tomto prípade nejde o mechanickú klapku, ale o automatické pozastavenie výmenníka tak, aby neodovzdával nechcené teplo prevádzanému vzduchu.

Tak ako aj bypass, aj funkcia freecoling je v jednotkách Fresh štandardom. Ak to je potrebné, jednotka zastaví rotačný výmenník a zvýši svoj výkon, aby ochladila vzduch v dome.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku?